Copyright © Northern Golden Retriever Association 2020. All photographs are subject to copyright.
THE NORTHERN GOLDEN RETRIEVER ASSOCIATION
Founded 1946
14 dog Novice Stake for AV Retriever at Broughton, N. Lincolnshire
19th September 2016
By arrangement with Mr G Holt and the NGRA team of guns.
Judges:Mr David Probert (A2739), Mr Philip Smithies (B2367),
Ms Sharon Kitson(NP3459) & Mr Steven Burns (NP3538)
Results
1st Mr David Sidwell Lab.D. Oakshot Aragon. (Wraes Trophy To the Winner)
2nd Mrs Sandra Halstead Lab. D. Drakeshead Alfie
3rd Mrs Philippa Williams Lab. D. Castlemans Sonora
COM
Mr Kristian Bredahl Olesen Lab.D. Blackthorn Quango
Guns Choice Mr David Sidwell Lab.D. Oakshot Aragon.
Pebbletoft Trophy (Best Golden Retriever) Mr Alan Richardson Gortons Roaring Thunder
14 Dog Golden Retriever Breed Stake.
1st October 2016
Held at Walesby Notts
by permission of Mr David Goodall & Mr Nigel Metcalfe and the Bevercotes Park Shoot.
Judges:-
Mr Keith Helliwell (A58), Mr Graham Bird (B3147),
Ms Angie Cooper (NP3623) & Mrs Caroline Hewison (NP3627).
1st Mr G & Mrs J Hay’s GR. D. Soinneanta Gorse Of Holywear.
Handler Mr Gordon Hay
(Boltby Cup to the Winner.)
2nd Mr D Higg’s Abbotshall Pioneer Of Higgscroft
3rd Mr J Gale’s Suisigold Kite (Castletown Rosebowl to the Guns Choice)
COM’s
Mrs N Thompson’s Waterfall Willow Of Haventrent
Mr S & Mrs A M Crookes’ Mistybrook Maive Of Moscargrange
(H=Mrs A M Crookes)
Mrs M Palk’s Tallygold Blackthorn
Mr A Wright’s Wadesmill Sacome
(Millennium Tankard to the Youngest Dog in the Awards)
Open Stake for Golden Retrievers
10th & 11th October 2016
Held at Preesall, Lancashire.
By kind permission of the host and the NGRA Guns.
Judges:
Mrs Gaynor Gent (A2848), Mr Philip Wagland (A1931), Mr Ronnie Gent (B2265), Mrs Sue Lowe (B3173).
Chief Steward: Mr Philip Smithies
Steward Of The Beat: Mr Kevin Hughes
Results
1st Ms Judith Evans’ GR.D. Tallygold Mulberry (Westhyde Challenge Bowl To the Winner)
2nd Mrs Sally Richardson’s GR.D FT.Ch. Frizelwood Odan Of Hartleyjean. (Culzean Cup To the Runner Up)
3rd Miss Kirsty Cousin’s GR.D Gortons Ballantyne Boy
4th Mrs Laurie Pittaway’s GR.B. Karnoosty Fairway Flyer
COM’s
Mme Beatrice Loetscher’s GR.B. Funnyline Fieldquest Sheyenne.
Mr John Williamson’s GR.D. Ir FT.Ch. Nordenlights Cherokee.
Mr & Mrs G&J Hay’s GR.D. Soinneanta Gorse Of Holywear.
Other Trophies
Best Marking Dog. The FT.Ch Tillwood Theseus Of Holywear Memorial Trophy:-
Mrs Sally Richardson’s GR.D FT.Ch. Frizelwood Odan Of Hartleyjean.
Westhyde Merrymaker Trophy to the breeder of the winning dog:-
Mrs Mary Palk.
Guns Choice. The Castleshaw Trophy:-
Mrs Laurie Pittaway’s GR.B. Karnoosty Fairway Flyer
Best Looking Dog or Bitch The Tim Broad Trophy:-
Mr Bruce Ross-Smith’s GR.D Silverdyke Dram Of Canburne
Best Looking Opposite Sex The ParryTankard:-
Mr & Mrs S&AM Crookes’ GR.B. Millgreen Opal Of Moscargrange.
14 Dog All Aged Stake for Any Variety Retrievers
3rd November 2016
Held at Preesall, Lancashire.
By kind permission of Mr G Holden and the NGRA Guns.
Judges: Mrs J Rainey (A59), Miss J Evans (B2898), Mr J Yarwood (NP3484), & Mr P Birkbeck (NP3259).
Chief Steward: Mr Philip Wagland
Steward Of The Beat: Mr Kevin Hughes
Result
2nd & The Eastdale Trophy to the Guns’ Choice Dr Shamanthi Shankar’s Lab. B. Fenhart Opal Of Barronsbridge
14 Dog Novice Stake for Any Variety Retrievers
24th November 2016
Held at Preesall, Lancashire.
By kind permission of Mr G Holden and the NGRA Guns.
Judges: Mr S Richardson (A2849), Mrs S Richardson (B3214), Mr P Dixon (NP3471) & Mr D Miller (NP3334).
Chief Steward: Mr Philip Smithies
Steward Of The Beat: Mr Kevin Hughes
Result
1st & Esmoro Trophy to the Winner & the Leagram Trophy to the Guns Choice:-
Mrs Cherry Finlan’s Lab. D.. Glenpatrick Romulus Of Killieford. (Handler Mr John Halsted)
2nd Mrs Malu Marx’s Lab. B. Lockthorn Zoe. (Handler Mr Daniel Marx)